Blog
Wysokość kijów

Wysokość kijów

13-01-2017

Dzień dobry!

Dzisiaj na tapetę wzięliśmy Wasze drugie ulubione pytanie: "Jakie kije będą dla mnie lepsze - o długości stałej czy regulowanej?"

Na wprowadzeniu zaczniemy od podstawy. Bez względu na typ kija, powinien się ona charakteryzować odpowiednią jakością. To krótka ściąga dla Was:

Cechy dobrych kijów:

  • są zbudowane z wytrzymałych materiałów zapewniających bezpieczeństwo i wieloletnie użytkowanie

  • amortyzują wstrząsy powstające podczas kontaktu z podłożem

  • są stabilne, nietrzeszczące i niestukające na łączeniach

  • mają prawidłowy uchwyt, dokładnie obejmujący dłoń i nadgarstek

  • cała powierzchnia zewnętrzna jest odporna na zadrapania i uderzenia

Świetnie. Teraz możemy przejść do wytłumaczenia gdzie i u kogo najlepiej spiszą się kije regulowane, a u kogo stałe.Co warto zapamiętać?

Wyróżniamy kije o długości stałej i regulowanej. Jedne i drugie mają swoje zalety. Kije regulowane okazują się niezastąpione w przypadku osób, które dużo podróżują, mają nie do końca sprecyzowaną ostateczną wysokość kijków lub pożyczają je innym. To również najlepsze rozwiązanie na potrzeby treningów lub wycieczek grupowych. Kijki te są jednak troszkę cięższe i bardziej podatne na drgania powstające podczas kontaktu z ziemią.

Przykład

Kij o długości regulowanej: 220 g. Kij o długości stałej 115 cm: 190 g

Wytrzymałości dobrych kijów regulowanych nie da się nic zarzucić. Materiały wykorzystywane do ich produkcji są identyczne, jak w kijach o stałej długości. Systemy regulacji poddaje się testom – wytrzymują do 140 kg nacisku (na każdy kij!). System ten może się oczywiście zużyć wskutek długotrwałego użytkowania, jednak wymiana na nowy jest bardzo prosta i niedroga.

Sam zaczynałem przygodę z nordic walking ze składanymi kijami aluminiowymi. Szkoda, że nie wbudowano w nie licznika kilometrów… Mają już 10 lat i służą mi do dzisiaj. (Aleksander)

Kije o długości stałej produkuje się według zasady „co 5 cm”. Mają więc 100, 105, 110, 115, 120 cm itd. Mniej ważą i lepiej amortyzują wstrząsy. Jeśli dobrze dobierzesz długość, nie będą Ci przeszkadzały w podróży. O ile mają służyć tylko Tobie, regulacja jest niepotrzebna. Wybierz więc kije o stałej długości.

Aleksander jeszcze ostrzega: Niejeden raz spotkałem się z opiniami, że kije regulowane nie nadają się do nordic walking, a wręcz słyszałem o instruktorach, którzy nie pozwalają swoim podopiecznym używać sprzętu tego typu podczas zajęć. Rozumiem, że można być przeciwnikiem regulowanych kijów, ale po co narzucać swój wybór innym?

Według mnie istnieją dwa źródła takiej postawy:

  • duża liczba dostępnego na rynku sprzętu niskiej jakości, ze słabym systemem regulacji; kije te potrafią się łamać i składać w czasie chodzenia;

  • polityka marketingowa firm mających w ofercie tylko kije o stałej długości.

Z tą wiedzą śmiało możecie zadecydować co będzie dla Was najlepsze.

Nordicowo pozdrawiamy!wyświetl wszystkie